Техніка накладання зігрівального компресу


 

Послідовність Зміст Примітка
Мета:   Показання:     Протипоказання:     Підготувати необхідне:     Алгоритм виконання:     Заповнити документацію. Лікувальна.   Визначає лікар (запальні процеси гортані, суглобів, плеври, середнього вуха, інфільтрати після ін’єкції, забиті місця /через добу після травми/, тромбофлебіт).   Визначає лікар (гнійні захворювання шкіри, алергічні висипання, гіпертермія).   Лоток, марля, вата, бинт, компресний папір, ножиці, спирт етиловий 40°.   Психологічно підготуйте пацієнта до виконання маніпуляції, отримайте згоду на її проведення. Звільніть від одягу місце накладання компресу, огляньте його. Вимийте руки, одягніть рукавички. Візьміть марлю необхідного розміру, складіть в 6-8 шарів так, щоб розміри першого шару компресу були на 3 см більше місця захворювання.

Змочіть серветку в водно-спиртовому розчині, відіжміть, покладіть її на потрібну ділянку тіла. Зробіть другий, герметизуючий шар: компресний папір, щоб він на 2 см перекрив попередній шар з усіх боків. Зробіть третій, утеплюючий шар: сіра вата на 2 см більше попереднього шару. Зробіть четвертий, закріплюючий шар: бинтом щільно прибинтуйте усі попередні шари, але щоб пов’язка не обмежувала рухів і не здавлювала кровоносних судин. Через 2 години перевірте правильність накладання компресу: просуньте вказівний палець під нижній шар компресу. Якщо серветка волога та тепла, це означає, що компрес накладений правильно. Залишіть компрес на 6-8 годин. Після зняття компресу шкіру протріть серветкою, змоченою теплою водою, висушіть, накладіть суху теплу пов’язку.   Продезінфікуйте використане обладнання.   Зробіть відмітку про виконання процедури у листку призначень.
    Приготування водно-спиртового розчину: 2 частини води та 1 частина 96° етилового спирту.     Компрес вважається накладеним правильно, якщо прокладка, що прилягає до шкіри, після зняття компресу волога та тепла.  

 

 

Знать алгоритмы :

Внутрішньошкірна діагностична проба на індивідуальну чутливість до антибіотиків

 

Розведення антибіотиків та введення внутрішньом’язово

Взяття крові з вени для біохімічного дослідження

Внутрішньовенне струминне введення лікарських засобів

Источник: studopedia.ru

Показання до застосування


Показаннями до застосування є: запальні процеси в м’язових тканинах, ЛОР-захворювання, забиті місця на другу добу. Також показання для місцевих зігріваючих маніпуляцій мають такі захворювання:

 • кашель при простудних захворюваннях;
 • місцеве запалення зіву і гортані;
 • запалення в суглобах кінцівок;
 • місцеві запалення на шкірі;
 • запалення бронхів;
 • отит.

Техніка накладання зігрівального компресу
Компрес може знадобитися при вушної болю у дитини

Протипоказання до місцевих теплових процедур

Існують протипоказання, при яких не можна робити місцеве прогрівання, до них відносяться:

 • підвищена схильність до кровотеч або утворення крововиливів;
 • доброякісні та злоякісні новоутворення;
 • забиті місця, розтягнення і вивихи в 1-й день;
 • ушкодження і відкриті рани на шкірі;
 • підвищена температура тіла;
 • гнійні захворювання шкіри;
 • ризик крововиливів.

Техніка накладання зігрівального компресу
При високій температурі тіла зігріваючий компрес протипоказаний

час процедури

Тривалість місцевих теплових маніпуляцій може досягати не більше п’яти годин на добу, хоча в деяких випадках допустимо залишати зігріваючу пов’язку на ніч. Якщо у пацієнта з’явилося подразнення у вигляді свербіння або висипки, пов’язку треба прибрати. Важливо дотримуватися наступних рекомендацій:


 • гарячий компрес поставити на область горла на 10-12 хвилин, поміняти, коли охолоне;
 • лікування прогреванием має тривати не більше півгодини;
 • не рекомендується робити пацієнту більше двох процедур на добу;
 • після зігріваючих маніпуляцій горло потрібно тримати в теплі ще годину.

Компреси на горло і вухо

Найчастіше теплові процедури застосовують в області горла. Якщо почалося запалення мигдалин, застосування зігріваючого компресу допоможе знизити чутливість запаленого горла пацієнта, зніме біль. Правильно накладена пов’язка не повинна зачіпати область щитовидної залози.

Техніка накладання зігрівального компресу
При болях в горлі допоможе зігріваючий компрес

Алгоритм постановки компресу на горло

При запалення горла найкраще поставити спиртової компрес, завдяки розігріваються властивостями спирту він швидко знімає запалення і біль. При бронхіті також допоможе постановка зігріваючого компресу. Правильний алгоритм дій:

 • марлю змочити в розчині спирту або в горілці, трохи віджати надлишок;
 • накласти змочену тканину на горло, потім прикрити целофаном або плівкою;
 • зверху для утеплення укутати шию пацієнта теплою тканиною.

Алгоритм, як ставити зігріваючий компрес на вухо

Перед цією процедурою важливо порадитися з лікарем, переконатися, що немає ускладнень або гнійної форми середнього отиту. Техніка постановки зігріваючого компресу нескладна, при цьому на вухо його краще робити зі спирту. Всі дії виконують, залишаючи вухо відкритим. Алгоритм правильної постановки зігріваючого компресу:

 • в тканини зробити ножицями проріз, щоб змочена в спиртовому розчині тканину не закривала вухо;
 • мокру тканину, розташовану навколо вуха пацієнта, накрити плівкою, в якій також є проріз для вуха;
 • потім обв’язати голову і вухо фіксує теплою пов’язкою або шарфом;
 • для більшого ефекту ці маніпуляції бажано робити перед сном.

Лікування Постін’єкційних інфільтрату

Показаннями є також сильні удари і постін’єкційних інфільтрат, спровокований медичної маніпуляцією. Інфільтрат – це місцевий запальний процес, який іноді з’являється в місці виробленої ін’єкції (в народі це називають шишками після уколів).

Від цієї болючої проблеми позбавить постановка зігріває пов’язки із сумішшю меду, спирту, аспірину. Приготувати суміш можна наступним чином: 15 грам меду змішати з ложкою спирту і однієї таблеткою аспірину, розтертої на порошок. Техніка накладення зігріваючого компресу:


 • склад нагріти на водяній бані, так як накладення холодного неприпустимо;
 • потім нанести на верхню частину сідниць, саме там знаходяться шишки від уколів;
 • накрити шматком марлі, зверху покласти целофан, укутати місце шарфиком або рушником для тепла;
 • враховуючи наявність в цьому рецепті спирту, обов’язково перед маніпуляціями змастити шкіру пацієнта жирним кремом або вазеліном;
 • для досягнення ефекту потрібно регулярність процедур протягом тижня.

Ця терапевтична процедура корисна також при ударах рук і ніг на другу добу. Алгоритм дій такий самий, тільки накладають склад на забиті кінцівки і добре фіксують.

Техніка накладання зігрівального компресу
При ударах також необхідно накладення компресу

Як робити зігріваючий компрес дітям?

Компрес пом’якшує сухий кашель у малюків на початку захворювання і прискорює процес одужання. Обов’язково треба порадитися з лікарем, так як існує досить протипоказань і обмежень за віком.

 • Застосовувати компреси для лікування малюків до одного року треба дуже обережно, гарячі їм робити не можна взагалі, а зігріваючі тільки з дозволу дитячого лікаря.
 • Малюкам спочатку накладають х / б тканину на шкіру, а зверху вже зігріваючий склад.
 • Малюкам компреси ставлять тільки на груди, не можна поставити одночасно на груди і спину, так як це може викликати погіршення стану.
 • Не можна ставити компрес в районі серця, а також в місця, де є ранки, родимки або посилена пігментація.

Алгоритм постановки:

 • на ділянку шкіри дитини накладають бинт, просочений зігріваючим складом;
 • накривають матеріалом для утримання тепла, целофаном або плівкою;
 • зверху роблять утеплюючий шар, використовуючи рушник або шарф.

Склади і суміші

Лікувальні склади бувають різні, не всі з них підходять для лікування дітей:

 • Часто малюкам роблять зігрівальні процедури з медом. Користь меду незаперечна, але колись треба перевірити, чи немає у дитини алергічних реакцій на продукти бджільництва.
 • Застосовувати для лікування дітей спиртовмісні склади потрібно з обережністю. Бажано їх взагалі не використовувати на дітях до семи років. Алкоголь, проникаючи через шкіру, може викликати у дитини алкогольне отруєння.
 • При використанні гірчиці або соку редьки потрібно змастити ділянку тіла жирним кремом або олією, щоб уникнути роздратування шкіри.

Компреси мають протизапальну дію і стимулюють кровоток.Однако не варто забувати про те, що можуть бути протипоказання або алергічні реакції. Займатися самолікуванням небезпечно для здоров’я, тому обов’язково потрібно порадитися з лікарями.

Источник: medicin.in.ua

Ефект від спиртових компресів

Запалення у вусі у дітей формуються досить часто. Подібне пов’язане з анатомічною будовою даного органу. Зазвичай, хворобливі відчуття, які свідчать про розвиток патологічного процесу, проявляються раптово і часто турбують пацієнта вночі. Накладання зігрівального компресу на вухо дасть можливість поліпшити самопочуття хворого до прибуття лікарів.

Зігріваючу дію, що забезпечує спиртовим компресом, допомагає активувати велику кількість процесів. Розширення судин у місці захворювання веде до активації локального кровообігу. Внаслідок цього буде посилено доставка активних компонентів, кисню, виведення токсинів.

Вогнище запалення з часом зменшиться, знизиться інтенсивність дискомфорту, набряки в тканинах. Поліпшення кровотоку забезпечить роботу місцевої імунної системи, активація якого відбудеться допомогою зігріває методики. Аналгетичний ефект обумовлений зменшенням чутливості нервових закінчень. Сухі процедури рекомендовані вдень, вологі – в нічний час.


Сухі. Здійснюються після вологого компресу. Прибравши його складові, в область вуха прикладають вату, фіксується за допомогою марлі, бинтів. Подібна пов’язка надасть незначне зігріваючу дію. Тривалість маніпуляції досягає приблизно 8 годин, у цей час слід виключити будь-яке переохолодження.

Вологі. Дають можливість прогріти вухо, в результаті чого буде забезпечено антивоспалительный ефект. Для процедури крім спирту використовуються домашнє вино, олія.

Спирт необхідно розбавити, оскільки в чистому вигляді як вушних компресів він може спровокувати опіки. Постановка охолоджувальних компресів повинна проводитися у відповідності з послідовним алгоритмом дій.

Техніка накладання зігрівального компресу

Показання та протипоказання

Спиртові компреси призначаються при:

 • патологічних процесах респіраторного тракту в хронічній формі;
 • після закінчення гострої стадії фарингіту, ангіни, ларингіту;
 • хронічній формі лімфаденіту.

Необхідно зробити акцент на протипоказання, під час яких заборонено використовувати зігріваючі методик в області вуха. До них відносять:

 • підвищення температури, якщо процедури спровокували погіршення самопочуття, посилення вираженості запалення.

 • загострення хвороб, провокуючим чинником яких стануть шкідливі бактерії (зігрівання може посилити ріст патогенної мікрофлори, подальше інфікування).
 • важкі пороки серця;
 • гіпертонічна хвороба;
 • тромбоз;
 • порушена цілісність шкіри в оброблюваній ділянці;
 • онкологічні захворювання різного генезу;
 • гнійний запальний процес в мигдалинах, носової та ротової порожнинах;
 • туберкульоз;
 • хвороби шкіри в місці компресу.

До застосування компресів на вухо дитині потрібно виявити провокуючий фактор патологічного процесу, щоб запобігти формування несприятливих наслідків. Щоб знати, як зробити зігріваючий компрес на вухо, потрібно заздалегідь проконсультуватися з лікарем. Це дозволить уникнути виникнення несприятливих наслідків.

Техніка накладання зігрівального компресу

Типи зігріваючих компресів

Відомо кілька різновидів компресів, які ефективні при наявності больових відчуттів у вусі. Потрібно врахувати, що кошти на горілці або спирті, дозволяється використовувати лише дітям, які досягли 3-річного віку тільки після узгодження з лікарем. При наявності отиту у дитини до 3 років рекомендовано замінити зазначені компоненти на рослинну олію.


З камфорним маслом

Для приготування знадобиться саме масло, шматок марлі, вата, клейонка і бинт. Дозволено застосовувати дітям від 2 років. Діти більш старшого віку роблять компрес з камфорним спиртом і маслом, взятих в однаковій кількості. Береться марля і складається в 4-5 разів. Потім вирізається отвір для вуха дитини. Просочується маслом марля і віджимається. Потім вона кладеться на вухо, накривається клейонкою і ватою. Компрес фіксується за допомогою бинта. Тримається вдень протягом 3 годин, вночі – до ранку.

Техніка накладання зігрівального компресу

Горілчаний компрес

Потрібно взяти горілку, бинт, марлю, клейонку і шарф. Дозволяється для застосування дітям від 3 років. Відрізається марля і складається в кілька разів. Вирізується отвір для вуха дитини. Просочується розведеної горілкою і віджимається. Марля кладеться на вухо так, щоб вона прилягала до області навколо вуха. Потім робиться отвір в клейонці і також надівається на вухо. Накладається вата і компрес фіксується бинтом. Зверху надівається шарф. Процедура триває 3 години.

Спиртовий

Необхідно взяти спирт, воду, бинт, марлю, шматок клейонки, вату і шарф. Дозволено проводити маніпуляцію з борним спиртом (розбавляється водою в співвідношенні 1 до 1). Використовується з 4-річного віку. Алгоритм дій аналогічний постановці вищевказаного компресу, однак замість горілки застосовується розбавлений спирт. Проводиться процедура не більше 5 годин в день. Пов’язка накладається на протязі доби, тримається приблизно 2 години і повторюється з тимчасовим інтервалом в 2-3 години.

Сухий

Потрібно взяти пісок, який прокален до високих температурних показників, полотняний мішечок і тканина. Застосовується при наявності отиту у дітей в ситуаціях, коли призначається сухе тепло. Прожарюється пісок до високих температур, потім остигає. Після пересипається в полотняний мішечок і обертається тканиною. Компрес прикладається до вуха. Залишають на ніч.

Підготовка до процедури

Перед тим, як проводити процедуру, потрібно з’ясувати, які медикаментозні препарати потрібні, яку кількість витратного матеріалу нудно приготувати. Крім того, слід ознайомитися з технікою постановки зігріваючого компресу на вухо дитині. Вкрай важливо провести належним чином підготовчі процедури, оскільки від цього буде залежати дієвість даної маніпуляції:

 • Основою компресу стане марля або тонка натуральна тканина. Відріз складається в кілька разів, поки не вийде квадрат зі стороною 7-9 див. Для вологого компресу в середині робиться розріз для вуха. Тканина не використовується повторно, оскільки на її поверхні залишаться токсичні речовини, шлаки. Її необхідно утилізувати або як слід випрати.
 • У маленькому шматку клейонки або пергаменту проробляється отвір (розміри повинні бути на 2 см більше марлі).
 • Вата. Робиться шар у 3 див. Вона повною мірою повинна закривати клейонку або пергамент. Фіксується компрес допомогою бинта або шапки.

Для вологого компресу на вухо медикаментозні засоби підігріваються до 37 градусів. Допустимо застосовувати чисте камфорне масло або розбавити його в рівних пропорціях з камфорним спиртом. Співвідношення Димексиду та протимікробних засобів встановлюється фахівцем індивідуально.

Як зробити компрес на вухо дитині

Компрес являє собою вологу тканину, яка покрита клейонкою і закутана шаром вати. Він нерідко застосовується для лікування отиту у дітей, оскільки характеризується розсмоктуючою ефектом.

Техніка постановки компресу на вухо дітям:

 • Дитина сідає або лягає хворим вухом догори.
 • Прибираються волосся за вуха, знімаються сережки.
 • Змочується марля у розчині, віджимається, надівається на вухо.
 • Зверху накладається ізолюючий шар (як слід закриваються ватою нижні шари).
 • Фіксується компрес щільно, щоб уникнути надходження повітря. В цей час малюк не повинен відчувати дискомфорт. Фіксується пов’язка зі здорового вуха.
 • Через 2 години потрібно перевірити компрес (його внутрішній шар повинен бути вологим і теплим).

Техніка накладання зігрівального компресу

Як ставити компрес інструкція

Щоб отримати максимальний ефект без побічних явищ, потрібно слідувати певним розпорядженням по постановці пов’язки.

 • Найбільш відповідною тканиною стане бавовняна (наприклад, марля, ситець). Її складають у 3-4 шари для всмоктування лікарського розчину. Сам засіб підігрівається до 40 градусів.
 • Тканину ретельно повинна бути просякнута в розчині, щоб марля була вологою.
 • Марлю укладають так, щоб ділянка щитовидної залози не піддавався зігрівання, оскільки це може викликати виникнення її дисфункції.
 • Уповільнити вивітрювання спирту, потрібно накрити тканина клейонкою.
 • Щоб зберегти тепло, слід зробити теплоізоляцію. Використовуються вата, хустку або шарф. Фіксувати вату потрібно обережно, контролюючи здавлення щоб уникнути збою кровообігу.

Особливості застосування

До того, як почати постановку компресу дитині, необхідно врахувати наступні рекомендації:

 • При використанні спиртовмісної складу шкірний покрив дитини необхідно змастити зволожуючим кремом, спеціальним маслом або вазеліном.
 • Як ізоляційний матеріал не рекомендовано застосовувати поліетилен.
 • Після зняття компресу потрібно очистити шкіру біля вуха (використовується змочений у теплій воді м’яка тканина або серветка), потім намазати її за допомогою зволожуючого засобу.
 • Пов’язка повинна щільним чином прилягати до шкірного покриву для запобігання випаровування спирту і втрати тепла.
 • Больові відчуття всередині вуха можуть бути спровоковані не лише отитом, але і гайморитом, захворюваннями зубів, этмоидитом, при лікуванні яких заборонено використовувати компреси, роблять зігріваючий ефект.

Якщо слідувати технології постановки зігріває пов’язки, вона надасть дієво анестезуючу і протизапальну дію, а також допоможе зняти больові відчуття і прискорити відновлення малюка. Необхідно в обов’язковому порядку ознайомитися з переліком протипоказань. Крім того, народна терапія повинна проводитися лише після узгодження з лікарем.

Компрес як самостійний лікарський засіб не забезпечує повноцінне відновлення, тому необхідно використання комплексного лікування. У цих цілях рекомендується полоскати горло за допомогою антисептичних розчинів, які знімають набряклість, запальний процес. Крім того, не слід забувати про системну терапію протимікробними засобами, проте необхідність їх використання повинна встановлюватися безпосередньо спеціалістом.

Источник: diagnoz.in.ua

Компрес — спеціальна пов’язка, яку застосовують з лікувальною ме­тою, роблять як прості зігрівальні, так і медикаментозні. Прості зігрівальні компреси складаються з 3-4 шарів. Перший шар який прилягає до тіла, — з полотна, складеного у 3-4 шари, має вис тупати на 5-6 см за межі ураженої ділянки.

Матерію змочують у прохолодній воді, віджимають і накладають на уражену ділянку. Другий шар — непроникна для води повітря клейонка, целофан. Цей шар більший за площею від першого на 2-3 см. Третій шар — сіра вата, хутро, шерстяна тканина, що може зберігати тепло. Цей шар більший за попередній. Четвертий шар — фіксуючий. Це бинт, пов’язка тощо. Компрес знімають через 4-6 год на 2 години накладають суху пов’язку. Зігрівальні компреси при­значають при запаленні легень, плевриті, гепатиті, перитоніті тощо Не можна накладати їх при дерматиті, екземі і ранах.

Щоб посилити ефект лікувального компресу, внутрішній шар його можна зволожити не водою, а розчином ліків.

Замість першого шару можна використовувати гірчичники. Цей вид лікування ґрунтується на використанні тепла.

Застосовують Сухі й Вологі, Зігріваючі Та Охолоджуючі компреси.

Охолоджуючі компреси застосовують для зменшення припливу крові до органів і тканин (тепловий, сонячний удари, опіки, травми), зменшення набряку тканин, ексудації, зупинки внутрішньої кровотечі. Забороняєть­ся застосування холоду при гострих гнійних і некротичних процесах. Ре­комендується дія помірного холоду — близько 8 °С.

Сухі охолоджуючі компреси — накладання на ділянку тіла гумової грілки з холодною водою, снігом, кригою, наполовину змішаних із на­грію хлоридом.

Вологі охолоджуючі компреси роблять так: складені у кілька шарів полотно або марлю змочують крижаною водою і накладають на ділянку запалення. Через 4 — 5 хв тканину знову змочують холод­ною водою. Холодний компрес застосовують 2-8 год. Як холодний ком­прес можна використовувати глину, замішану на холодному 0,2 %-ному розчині оцту. Накладений на тіло компрес швидко висихає, тому його періодично зволожують.

Вологі зігріваючі компреси бувають водними, спиртовими і лікарськи­ми. Механізм дії зігріваючого компресу полягає в тому, що при прикла­данні вологої тканини до теплої шкіри в місці патологічного процесу відбу­вається короткочасне звуження периферичних судин з наступним їх розширенням. Між шкірою та компресом утворюється шар нагрітої во­дяної пари, внаслідок чого відбувається тривале зігрівання ураженої ділян­ки. Через кожні 4-5 годин зігріваючий компрес замінюють.

Водний зігріваючий компрес — це пов’язка, яка складається з чотирьох шарів. Перший шар — тканина, змочена у прохолодній воді (12 — 15 °С), яку прикладають до поверхні тіла, другий шар — спеціальний папір чи інший матеріал, непроникний для повітря та вологи, третій — матеріал, що погано проводить тепло, четвертий — фіксуючий. Водний компрес за­безпечує гіперемію, посилює циркуляцію лімфи, підвищує осмотичні про­цеси, послаблює м’язовий спазм, сприяє поступовому розсмоктуванню за­пального інфільтрату, зменшує біль.

Компрес спиртовий зігріваючий діє сильніше, ніж водний. Техніка приготування та накладання така сама, як і водного зігріваючо­го компресу. Для компресу використовують 70° або 96°-ний спирт.

При використанні спиртового зігріваючого компресу швидко настає гіпе­ремія, яка поширюється на глибокорозміщені тканини, зокрема на м’язи та кістковий мозок. У складі крові відмічають еритроцитоз, зменшення кількості сегментоядерних нейтрофілів, збільшення лімфоцитів і моноцитів.

Спиртові зігріваючі компреси показані при запальних інфільтра­тах, які погано розсмоктуються, підгострих тендовагінітах та інших процесах. їх не рекомендується накладати на інфіковані рани, оскільки це може спричинити різку транссудацію, що погіршує кровообіг і тканинний обмін речовин, а при наявності гнильних бактерій сприятиме розплавленню тканин. Не слід застосовувати такі компреси також при прогресуючих запальних процесах, які супроводжуються великими набря­ками і різко вираженою інфільтрацією.

Для лікувальних компресів застосовують 10-25 %-ні теплі розчини натрію гідрокарбонату, фармакопейний камфоровий спирт або камфо­рову олію. 5 %-ний розчин іхтіолу. 2-3 %-ний розчин лізолу чи креоліну. Інколи комбінують лікарські речовини, наприклад, застосовують спир-то-содо-іхтіоловий компрес. Лікарські компреси застосовують не більше трьох разів протягом 4-х годин і призначають для посилення подразнюю­чої дії в тому випадку, якщо використання інших зігріваючих компресів малоефективне.

Источник: veterinarua.ru


Leave a Comment

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте как обрабатываются ваши данные комментариев.