Вогнищева пневмонія


Вогнищева пневмоніявогнищева пневмонія — Це хвороба запально-інфекційного походження, яка зачіпає легеневої апарат. Відбувається з утворенням фокуса поразок дрібновогнищевих і великовогнищевий, по місцю розташування знаходяться в структурних одиницях тканини легенів — часточках. Залежно від ділянки ураження осередки можуть бути одиничними і множинними.

Гостра вогнищева пневмонія частіше має механізм поздовжнього розвитку з послідовним залученням все більших обсягів, починаючи з термінальних бронхів, потім бронхіол і власне альвеолярних ходів. І спорадично зустрічається поперечний або, так званий, перибронхіальних шлях поширення. Улюбленим місцем знаходження, в більшості випадків, є нижні сегменти органу, ураження верхніх часточок атиповий.

Вогнищева пневмонія серед числа інших підвидів пневмоній легких займає лідируючу позицію, становить дві третини всіх діагностованих, але при цьому досить таки повільно розвивається і клінічна картина може бути досить змащеній, дублювати інші респіраторні хвороби. Тому при зборі анамнестичних даних часто пацієнт не може чітко вказати тимчасові рамки початку захворювання.


Вогнищева пневмонія у дітей дещо різниться від такої у дорослого контингенту, проявляється в більшості як наслідок навіть незначних вірусних інфекцій, тобто неускладнених патологій і, часто, після грипу. Також у дітей первинне розвиток не характерно, а у дорослих з`являється і як самостійне розлад. Патогенетичні прояви у дітей пояснюються скупченням рідини, яка локалізується в альвеолах, ніж ускладнює нормальний дихальний процес. Альвеолярний ексудат часто серозного характеру з незначною домішкою лейкоцитів і альвеолярного епітелію. Гостра вогнищева пневмонія геморагічні прояви набуває в одиничних випадках, оскільки процес ураження судинної стінки не виражений. Для кров`яних кліток не досягати зони запалення прийнятно, тому кровохаркання не характерно. При активізації патогенних мікроорганізмів в скупченнях мокротиння утворюється набряк, який і веде до подальшого запалення. Але у дітей осередки в більшості своїй поодинокі і не більше 1 см.

Зазвичай патологічний процес цілком дозволяється сприятливо, однак, при запущених ситуаціях можливий перехід в хронізації, більш тяжкі нозології з розвитком супутніх гангренозний проявів і абсцедування.

Причини вогнищевої пневмонії

Причини багатогранні, але цілком зав`язані з сезонністю, припадаючи на прохоладние пори року і епідеміологічно несприятливі періоди. Також етіопатогенез прямо пропорційно пов`язаний з шляхах поширення інфекції, а саме — лімфогенний, бронхогенний, гематогенний шляхи.


Ознаки вогнищевої пневмонії пов`язані з функціональним зниженням локальних і общеорганізменний захисних сил, до них відносять:

— Стресові стани і впливу в неврологічної області, що виснажують організм.

Відео: Як встановити діагноз пневмонія? — Доктор Комаровський

— Нераціональне харчування і як наслідок гіповітаміноз і брак мінеральних компонентів.

— Згубні звички, такі як куріння, зловживання алкогольсодержащей напоями, сильнодіючими медикаментами або наркозалежність.

— Хронічні захворювання в анамнезі і часті застуди.

— Зниження імунітету будь-якої етіології.

— Інфекції оториноларингологической сфери.

— Тривале охолодження або перегрівання.

— Недостатньо фізично розвинений організм, гіподинамія і відсутність загартовування.

— Вдихання речовин з токсичним впливом, тропів до легеневої тканини.

— Зниження вентиляційних характеристик легких.

— Ушкоджують метеорологічні чинники при коливанні вологості повітря, зміни барометричних показників тиску.


Пневмотропнимі агентами-збудниками виступають пневмококи в 78% випадків, стрептококи, стафілококи, кишкова паличка, респіраторно-сінтіціальний віруси, віруси парагрипу, паличка Фридлендера, мікоплазми, мікробні асоціації, мікроскопічні грибки, аденовірус, риновіруси.

Вторинні ознаки вогнищевої пневмонії розвиваються на тлі вже присутніх захворювань, таких як кір, скарлатина, коклюш, хламідіоз, менінгококовий менінгіт, черевний тиф, абсцес печінки, дизентерія, перитоніт, гнійний отит, фурункульоз і остеомієліт.

У осередкової формі можуть проходити:

— Аспіраційна форма, при проникненні в легені чужорідних речовин — токсичних газів, крихітних твердих частинок, харчових крупинок. Особливо висока ймовірність аспірації блювотних мас при втраті свідомості під час блювоти і сильному алкогольному сп`янінні.

— застійна пневмонія, виникає у тяжко хворих, прикутих до ліжка людей і людей похилого віку, як наслідок гіподинамії. На цьому тлі виникає застій в легеневому кровообігу, що спричиняє порушення вентиляції легень з перевищенням продукції патогенної мокротиння. Виникає при ішемії і інсульті, пороках серця, цукровому діабеті, переломах кісток і хребетного стовпа, черепних травмах.

Симптоми вогнищевої пневмонії

Симптомокомплекс включає:

— Загальні прояви у вигляді мігренозні болів, зниження апетиту, слабкість і пітливість, приєднання дихальної недостатності, синюшність покривів шкіри, нерідко пацієнти відзначають загрудінні болю при вдиху-видиху і кашлі, гіпертермія до 38.2 — 39.6 ° С, у ослаблених і літніх нормотермії або субфебрилітет. Кашель сухий або продуктивний з відходженням прозорого слизу або гнійно-слизового мокротиння.


— Об`єктивним обстеженням дихальної системи є ослаблене дихання над вогнищем і жорстке — над рештою поверхні легень, аускультативно виразні вологі звучні хрипи, як наслідок бронхіту — розсіяні сухі, а при приєднанні плевриту — шум тертя плеври, перкуторно звук приглушений, тахікардія до 120 уд хв., тахіпное до 30 хв., приглушеність тонів серця.

Одним із серйозних симптомів, якому варто віддати належне увагу, представлений задишкою (нестачею повітря). Особливо панічно сприймається дітьми, оскільки може з`явитися в стані повного спокою або коли дитина спить. Виникає при накопичення альвеолярної рідини і формуються збої капілярно-альвеолярного газообміну. Залишкові явища задишки — це важлива ознака, так як сигналізує про подальше прогресуванні і триваючих руйнування тканин легені.

При благополучному вирішенні клінічне одужання відбувається в термін до двох тижнів, а рентгенологічно підтверджується до кінця третього тижня захворювання.

Вогнищева пневмонія у дітей маніфестує після 6-7 днів з моменту появи іншого запального процесу організму. У дітей симптоми незначно відрізняються: зростання температури до 40-42 ° С, апатія більш яскраво виражена, спостерігаються хрипи і скрипи при розмові, посиніння носогубного трикутника, особливо при активних діях — поглинанні їжі, розмові, плачі. Лише для дитячого віку чільним ознакою є зміна рельєфу шкіри у вигляді втягування міжреберних проміжків всередину, а також приєднання нудоти і блювоти.


Ознаки вогнищевої пневмонії відрізняються залежно від етіопатогенетичної агента:

— Стафілококового ураження властивий гострий дебют хвороби, болю в грудях і в скроневій зоні, кровохаркання через деструктивних властивостей збудника, сплутаність мислення, нерегулярність лихоманки. Стафілококовий фактор дуже небезпечний при потенційно можливий піопневмотораксе, кровотечі з легкого, бактеріальному перикардиті, амілоїдозі і навіть сепсисі.

— Пневмококковая етіологія виникає в 47% випадків. Починається з гіпертермії постійного характеру, присутній кашель з мокротинням, озноб.

— Грамнегативна діплобацілла Фридлендера зачіпає вікову групу старше 30 років, з наявний алкоголізмом і поганим харчуванням. Спостерігається гіпертермія в сукупності зі значним диспное, посиніння шкіри і слизових, кашель зі слизом зі смердючим запахом. Є схильність до абсцедированию.

— При стрептококової етіології одинично обтяження емпієма плеври або навіть септичній інфекцією. Властиві напади лихоманки з великими і різкими змінами температури, сильна пітливість, відділення слизу з прожилками крові.

— Вірусне ураження з гострим початком і тривалим гіпертермічним синдромом до 11-12 днів, судоми, носові кровотечі, кашель і кровохаркання. Ускладнюється тромбозами і кровотечами.

— Вогнищеві пневмонії післяопераційного генезу вельми небезпечні розвитком неспроможності систем дихання і судинних патологій, швидким прогресуванням симптомів мала кількість імунологічних сил.

Відео: Причини запалення легенів і заразна чи пневмонія? — Доктор Комаровський


Гостра вогнищева пневмонія характеризується відповідно до ступеня тяжкості, розрізняють:

— Легку. Незначна інтоксикація проявляється субфебрилитетом, нормальним кров`яним тиском, без розладів свідомості.

— Середню. Підвищення температурних показників, слабкість, задишка, виділення поту, зниження тиску.

— Важку. Значні токсичні явища, гіпертермія, локальний ціаноз, тахікардія і розлади дихання.

Діагностика вогнищевої пневмонії

При проведенні діагностики використовується послідовний комплекс заходів:

— Збір анамнестичних даних життя і захворювання.

— Зовнішній огляд, для визначення важливих симптомів — стійке почервоніння в області щік, синюватий відтінок губ на тлі блідості шкіри тіла. Огляд міжреберних проміжків на предмет їх втягування.

— Застосовні фізикальні методи. Аускультація — на предмет видозміни дихання і наявність хрипів. Визначення перкуторних тонів над усією поверхнею легень.


— Вимірювання кров`яного тиску і температурних показників тіла для оцінки стану пацієнта на момент огляду.

— Золотим стандартом вважається рентгенографічне дослідження органів грудної порожнини. На рентгенограмі виявляють дрібні вогнищеві затемнення, в доповненні видно розширення кореня легені, посилення легеневого малюнка з розширенням судин, визначення лінійної тяжистую.

— Фіброскопія бронхів з кількісною оцінкою мокротиння.

— Комп`ютерну або магнотно-резонансну томографію легень застосовують виключно при неможливості отримати достовірний результат за допомогою інших методик або при диференціації від захворювань, схожих в симптоматичних проявах.

— Трансторакальна біопсія.

— Мікробіологічне дослідження мокротиння. Виконують для прицільного визначення збудника, оцінки змісту мікрофлори, визначення чутливості до медикаментозних препаратів і виключення септицемії. Мазки для клітинного аналізу забарвлюють за методом Романовського-Гимзе для визначення атипових клітин, еритроцитів, альвеолярного епітелію. Також використовують матеріал для виявлення грампозитивних і грамнегативних мікроорганізмів.

— В загальному аналізі крові визначають зростання чисельності білих кров`яних тілець — лейкоцитів. Прискорення ШОЕ, в разі запального процесу швидкість осідання червоних кров`яних тілець під силою тяжіння збільшується. Анеозінофілія спостерігається при зниженні опорних сил імунітету. При біохімічному аналізі крові відбувається зростання гострофазових білків запалення — це фібриноген, гаптоглобулін, церулоплазмін. Наявність C-реактивного білка і підвищення сіалова кислоти.

— Дослідження газового складу легких і спірометрія, для визначення тяжкості дихальної недостатності. Проводиться забір артеріальної крові, в якій присутні явища кисневого голодування, гіпоксемія і гіперкапнія.


Лікування вогнищевої пневмонії

У застосуванні лікувальної тактики важливо своєчасно підібране лікування і комплексний підхід. Серед методів лікування виділяють:

— Антибактеріальна терапія. Першочергово при визначенні тактики лікування слід провести тест чутливості патогенної флори до медикаментозним засобам. І вибрати шлях введення — перорально, внутриплеврально, ендобронхіально, Ендолімфатичне, але найбільш прийнятним вважається ін`єкційний.

Перевага сучасних антибактеріальних препаратів — їх великий спектр дії на мікроорганізми і при цьому мінімальна токсичність. До таких належать напівсинтетичні пеніциліни, цефалоспоринові антибіотики, ФТОРХІНОЛОНОВИХ група, макроліди досить часто в поєднанні з цефалоспоринами. Також можна застосувати аміноглікозиди і тетрациклін, але тільки якщо користь застосування перевищує ризик розвитку побічних ефектів.

— Симптоматична терапія включає антипіретики та НПЗП, противоаллергенние, бронхорасширяющие, муколітики, відхаркувальні. Лідирують муколітичні ліки, оскільки незамінні для евакуації слизу при кашлевом поштовху. Деякі муколітики потенціюють протимікробну дію. При гострому протіканні вдаються до застосування сульфаніламідів.


— При виявленні важкого перебігу необхідна інфузійна дезинтоксикация і кисень в стаціонарних умовах, а також плазмаферез.

— До загальних правил відносять: відпочинок, висококалорійна дієта, тепле пиття, вітамінотерапія.

— Фізіотерапевтичні методи: застосування сучасних небулайзерів, ЛФК, електрофорез, УВЧ і ДМВ-терапія, позиційний дренаж, вібраційний масаж із спеціальними масажери, перкусійні масаж.

— Народне лікування, як доповнення до основної терапії. Це трав`яні настої і гомеопатичні добавки, теплі ванни для ніг, компреси.

— Оперативне лікування при серйозних ускладненнях: рубцевих змінах, наявності гнійного ексудату з утворенням порожнин, розпаді легкого. Операція здійснюватися також при морфологічних змін в життєво важливих органах при тривалому впливі інтоксикації.

Вогнищева пневмонія при адекватному лікуванні виліковується повністю і призводить до відновлення тканин легенів в 72% випадків, в 21% розвивається пневмосклероз, у 3% — зменшення частки легкого.

Источник: gurumedicukr.ru

Вогнищева пневмонія. Симптоми

До основних симптомів осередкової пневмонії відносять: підвищену температуру, поява болю в області грудної клітини, кашель. Дані симптоми дозволяють робити висновки про те що розвивається вогнищевої пневмонії.


Крім цього, в результаті обстеження виділяється ряд цілком об’єктивних симптомів: крепітація в певній ділянці легені.

На рентгені спостерігаються ділянки затемненої легеневої тканини. Патологічні зміни в складі крові не такі виражені, як при крупозних пневмоніях. Слабкість і нездужання виявляються слабо.

Поліпшення при осередкових пневмоніях настає поетапно, температура знижується протягом декількох днів.

Вогнищева пневмонія. Лікування

Лікування таке ж, як і при крупозній пневмонії. Варто пам’ятати, що при лікуванні вогнищевих пневмоній особливу увагу необхідно приділяти лікуванню основних захворювань, на тлі яких і почала розвиватися вогнищева пневмонія.

Вогнищева пневмонія. Профілактика

Профілактика вогнищевих пневмоній пов’язана з профілактикою грипу та бронхіту. Попередження гіпостатичних пневмоній зводитися до ретельного догляду за пацієнтами, що страждають важкими хірургічними і внутрішніми захворюваннями. Для того щоб запобігти застійні явища рекомендується ставити гірчичники, банки. Крім того необхідно подбати про профілактику пролежнів.

Источник: medserver.com.ua

Причини вогнищевої пневмонії

 • Респіраторні інфекції, особливо в тому випадку, якщо не було проведено своєчасне лікування. Найчастіше просто нежить поступово спускається нижче і з`являється кашель, тобто запалення бронхів. А ось якщо не лікувати і запалення бронхів, то пневмонія — це наступна стадія
 • Грип. Його виділяють як окрему причину, тому що багато респіраторні хвороби можуть бути викликані простий застудою. А ось грип, як всім відомо, це проникнення вірусу в організм, який може осісти де завгодно. Звичайно, в більшості випадків все починається з температури і нежиті, але от якщо з вірусом боротися халатно, то через пару днів з`являються симптоми осередкової пневмонії
 • Присутність в організмі деяких збудників, таких як стрептокок, кишкова паличка і т.д. Іноді після хвороби паличка може поступово проявити себе в іншому місці
 • Менінгіт, під час якого організм людини сильно слабшає і стає сприйнятливим до всіх бактеріям
 • Кір, коклюш
 • Куріння. У всіх курців легкі — Це найслабше місце, так як під впливом диму і нікотину бронхи і альвеоли пошкоджуються, тому ймовірність стати володарем пневмонії значно збільшується. А через нездорового стану органу, процес лікування може затягнутися набагато довше, ніж зазвичай
 • Переохолодження. Практично всі хвороби починаються після того, як організм людини переохолодився. Найчастіше це трапляється в холодну пору року, коли частина людей одягається не по погоді. До того ж, можна просто в дощ промочити ноги, і якщо їх вчасно не зігріти, то шанс захворіти значно збільшуються. Але бувають випадки, коли запаленням легенів хворіють ті люди, які сплять під спліт-системою
 • стрес. Щодо впливу стану нервової системи на загальний стан усього організму йде безліч розмов. І вчені прийшли до висновку, що іноді провокуючим фактором виступає не сама інфекція, а стрес, сильна перенапряженность нервової системи. Саме в цей момент організм слабшає, тому що всі зусилля спрямовані на стабілізацію емоційного стану
 • Постійне вдихання токсичних речовин, які можуть пошкодити бронхи
 • Хвороби легенів, переважно хронічні

Особливості вогнищевої пневмонії

 • З`являються невеликі вогнища ураження
 • Запалення прогресує досить повільно, що дозволяє вчасно відреагувати і почати своєчасне лікування
 • Проникність судин порушується помірно
 • Виділення або слизового, або серозного характеру
 • Порушується прохідність дрібних або великих бронхів

симптоми захворювання

 • Підвищення температури тіла, причому нерідко вона підвищується до 39, 5 градусів, ніж може викликати особливе занепокоєння
 • Лихоманка, під час якої людини кидає то в жар, то в холод. І це обумовлено різкими перепадами температури тіла, зумовленими інтоксикацією
 • Підвищена пітливість. Разом з потом організм намагається вивести токсини і шкідливі речовини, саме тому настільки активуються потові залози
 • Загальна слабкість, причому у деяких пацієнтів вона проявляється в меншій мірі (і вони можуть вести звичний спосіб життя), у а деяких більшою, коли вони просто не можуть встати з ліжка
 • головний біль, яка найчастіше буває разом з підвищеною температурою. Багато пацієнтів відзначають, що це навіть не біль, а якась тяжкість
 • Хворобливі відчуття в області грудної клітини під час дихання
 • Хворобливі відчуття під час відкашлювання, які можуть виявитися просто нестерпними
 • Кашель, який в перші дні буде сухим. І багато лікарів вважають, що як тільки кашель стає мокрим, то температура буде поступово спати через те, що слиз виходить назовні і запальний процес сповільнюється
 • Задишка, особливо якщо уражено кілька ділянок
 • прискорене дихання, приблизно 30 разів на хвилину. Людина робить так багато вдихів тільки тому, що легенева площа зменшилася, і вже не всі альвеоли працюють так, як потрібно
 • Тахікардія, коли число ударів збільшується до 110 в хвилину
 • Приглушеність серцевих тонів через хриплости в легких. Тому лікаря стає проблематично прослухати серце
 • Вологі хрипи, здається, що у людини всередині щось булькає або що йому потрібно відкашлятися

лікування пневмонії

 • Антибактеріальної терапії. Призначення такої терапії одне — позбавлення від збудника. Про того моменту, поки інфекція, бактерії або віруси повністю не будуть знищені, хвороба так і буде прогресувати. Найчастіше антибіотики призначають тільки після взяття аналізу на виявлення збудника, щоб не довелося міняти кілька препаратів за весь курс лікування
 • Усунення симптомів. Так як під час вогнищевої пневмонії загальне самопочуття людини значно погіршується, необхідно приділити увагу усуненню симптоми. Перш за все, призначаються жарознижуючі препарати, які здатні знизити температуру. Бажано приймати і з знеболюючим ефектом. Також, призначаються відхаркувальні препарати, щоб поліпшити відходження слизу. Крім цього людина може приймати аскорбінку
 • Дотримання постільного режиму, особливо в перші дні хвороби, коли температура тіла підвищена, а загальний стан погане
 • Дотримання правильного режиму їжі і пиття. Під час хвороби рекомендується їсти тільки корисну і легку їжу, яка буде швидко засвоюватися. Особливу роль відіграє вживання великої кількості води. Саме вода здатна прискорити процес виведення токсинів
 • Фізіотерапія, інгаляції, які можна проводити, тільки якщо температура тіла не підвищена


Увага, тільки СЬОГОДНІ!

Источник: medsovukrpro.ru


Leave a Comment

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.