Лікування хозл


ХОЗЛ лікування хвороби, симптоми і показана терапія

Автор статті:

Лікування хозл

Карнаушкина Марія Олександрівна

Кандидат медичних наук, лікар-пульмонолог, доцент кафедри госпітальної терапії №2 МГМУ ім. Сеченова, викладач кафедри ФПДО

Якщо у Вас є підозра на Хронічна обструктивна хвороба легень (ХОЗЛ). обов’язково зверніться за допомогою до фахівців.

У нашому центрі Ви можете отримати консультацію кращих фахівців в області лікування ХОЗЛ та інших пульмонологічних захворювань, в комфортних умовах нашого медичного центру, а так само пройти всі необхідні дослідження і провести повне пульмонологічне дослідження легенів. Наші пульмонологи надають консультативну допомога на дому .

Три причини звернення до нас:

 • тільки у нас консультують пульмонологи інституту пульмонології Москви ;
 • тільки у нас професійно, з методичної точністю проводяться всі дихальні тести;
 • ми знаємо, що таке сервісне супровід.

У нас діє регулярна школа для пацієнтів і родичів

Заняття проводить автор програм з реабілітації пацієнтів з легеневими захворюваннями, лікар пульмонолог, к. м. н., науковий співробітник ФДМ НДІ пульмонології ФМБА Росії.

Подробиці на сайті або за телефоном. Телефонуйте +7 (495) 662-99-24 і записывайтесть!

Реабілітаційні програми для пацієнтів з ХОЗЛ: з квітня 2014 ми готові запропонувати програми реабілітації в рамках школи для пацієнтів з ХОЗЛ або индивидуальнм тренінгом. Телефонуйте +7 (495) 662-99-24 і записывайтесть!

Для пацієнтів із тяжким ХОЗЛ ми проводимо повний комплекс діагностичних заходів для підбору адекватної киснетерапії на дому: нічну пульсоксиметрию. рекомедацією придбання кисневих концентраторів. ВРАР (Бипап терапія). підбір необхідних масок для неінвазивної вентиляції. реабілітаційний тренінг для пацієнтів з дихальною недостатністю на дому .

Короткий огляд

Хронічна Обструктивна Хвороба легень (ХОЗЛ) — хронічне запальне захворювання, що однією з умов виникнення якого є переважне ураження дистальних відділів дихальних шляхів (бронхів, бронхіол) легенів, що виникає під впливом різних факторів екологічної агресії, головним з яких є тютюнопаління.

Перебуваючи протягом тривалого часу в стані запалення, дихальні шляхи зазнають значні патологічні зміни.Починає турбувати кашель, все більш важко дихати, виникає задишка.


Коли пошкодження бронхів і бронхіол ставати вираженим, виникає серйозна проблема газообміну в організмі: отримувати достатньо кисню і позбавлятися від зайвого вуглекислого газу стає все важче. Ці зміни призводять до задишки та інших проявів хвороби.

Термін хронічна обструктивна хвороба легень часто використовується поряд з такими хворобами як хронічний бронхіт та/або емфізема, тому що хронічний бронхіт та емфізема — найбільш поширені клінічні форми хронічної обструктивної хвороби легень. Крім того, поточне лікування хозл, хронічного бронхіту та емфіземи подібні.

Причини ХОЗЛ

Щоб зрозуміти, чому ХОЗЛ розвивається, важливо зрозуміти, як легені працюють. Зазвичай, вдихуване повітря проходить з носоглотки через дихальні шляхи (бронхи, бронхіоли) до крихітним повітряним мішечків легкого — альвеоли. В альвеолах кисень, який ми вдихаємо, проходить через стінку в кров. Вуглекислий газ проходить у зворотному напрямку, з кровотоку, тому в альвеоли, і усувається при видиху (малюнок 1).

Вдихаючи дим під час куріння, або будучи пасивним курцем, вдихаючи різні дратівливі газоподібні речовини або дрібні частинки, у людини відбувається пошкодження слизової оболонки дихальних шляхів, виникнення хронічного запалення, пошкоджуючи легеневу тканину (малюнок 2).

Лікування хозл


При ушкодження легкого виникає ситуація при якій звичайний вдих – це проблема, при цьому обмін кисню і вуглекислого газу в альвеолах стає важким, що природно вимагає лікування.

Фактори ризику

Тютюнопаління значно збільшує ризик розвитку хронічної обструктивної хвороби легень. Однак, приблизно 20 відсотків людей, які хворіють на ХОЗЛ, ніколи не курили. Інші фактори, які збільшують ризик розвитку хвороби, включають підвищену чутливість на вдихувані речовини. Особливо це стосується вдихання тютюнового диму у пасивних курців, вдихання органічної, неорганічної, домашнього пилу або забрудненого атмосферного повітря, тривалий вплив професійних подразників (пари кислот і лугів, виробнича пил).

Хронічна обструктивна хвороба легень може носити спадковий характер розвитку. Генетичні фактори ризику для хронічної обструктивної хвороби легень включають серйозний дефіцит альфа 1 — антитрипсину, білка, який захищає легені. Зустрічаються і інші спадкові дефекти. Це так само може пояснити розвиток ХОЗЛ у пацієнтів-курців.

Симптоми ХОЗЛ

ХОЗЛ спочатку зазвичай не викликає або викликає досить помірні клінічні прояви. По мірі прогресування хвороби вони збільшуються, стан пацієнта погіршується. Найбільш поширеними симптомами ХОЗЛ є: кашель без/з відкашлюванням мокротиння; задишка при фізичному навантаженні або навіть у спокої; головні болі; наростаюча втома .

Діагноз ХОЗЛ

ХОЗЛ слід припустити, якщо у Вас є:

 • хронічний кашель з відкашлюванням мокротиння та/або задишка і є фактори ризику виникнення ХОЗЛ;
 • наявність хронічного кашлю задовго до виникнення задишки;
 • наведені ознаки не є діагностичними окремо, але наявність кількох з них підвищує вірогідність постановки діагнозу ХОЗЛ.

При наявності хоча б одного з вищевказаних ознак показано дослідження функції зовнішнього дихання для виявлення обмеження повітряного потоку, навіть якщо у них немає задишки.

Основними функціональними синдромами є:

 • порушення бронхіальної прохідності;
 • зміна структури статичних об’ємів, дифузійної здатності легень;
 • зниження фізичної працездатності.

Для їх вивчення застосовуються методики:

 • спірометрія дозволяє швидко і інформативно оцінити зменшення просвіту бронхіального дерева, а так само оцінити ступінь оборотності цього процесу;
 • бодиплетизмография дозволяє діагностувати емфізему легенів і оцінити порушення дифузійної здатності легень;
 • пикфлоуметрия найпростіший і быстровыполнимый тест оцінки, але має низьку чутливість. Може ефективно використовуватися для визначення груп ризику ХОЗЛ.

Таким чином, постановка діагнозу ХОЗЛ здійснюється при підсумовуванні наступних даних:

 • наявність факторів ризику;
 • кашель і задишка;
 • неухильно прогресуюче порушення бронхіальної прохідності за даними функції зовнішнього дихання;
 • виключенню інших хвороб призводять до аналогічною симптоматикою.

Ймовірний портрет хворого на ХОЗЛ:

 1. курець;
 2. середній чи похилий вік;
 3. страждає задишкою;
 4. є кашель з мокротою, особливо вранці;
 5. скаржиться на часті загострення бронхіту.

Медикаментозне лікування ХОЗЛ

Коротко діючі ß2-агоністи, іноді звані “рятувальними “інгаляторами, швидко зменшують задишку і можуть використовуватися в міру необхідності, короткими курсами. Приклади коротко діючих бета-агоністів salbutamol, levalbuterol, і pirbuterol.

Коротко діючі антихолинолитики — ipratropium (Atrovent®) покращує функцію легенів, зменшує вираженість симптомів хвороби. Якщо прояви хвороби є помірними, то може бути рекомендоване використання коротко діючих антихолінергічних препаратів нерегулярно, за необхідності. Якщо загострення ХОЗЛ більш виражено, то прийом цих препаратів повинен бути регулярним.

Для пацієнтів з більш тяжкими стадіями хвороби, ніж легкий перебіг, лікування рекомендується тривале і регулярна терапія ХОЗЛ бронходилататорамі пролонгованої дії.

 • ß2 — адреноміметики тривалої дії salmeterol, formoterol, і arformoterol зменшують клінічні прояви, покращують якість життя пацієнтів, зменшує кількість загострень.
 • Застосування м-холіноблокаторів тривалої дії — tiotropium (Spiriva®). покращує функцію легенів, зменшує задишку і загострення симптомів хронічної обструктивної хвороби легень. Відповідно до останніх міжнародних та національних рекомендацій, присвяченим ХОЗЛ, tiotropium (Spiriva®)-один з основних препаратів для лікування ХОЗЛ.
 • Комбінація антихолінергічних препаратів з ß2 — адреноміметиками тривалої дії більш ефективна, ніж кожний з ліків окремо.

Теофиллины

При лікуванні, Теофілін у пролонгованій формі випуску (Тео-Dur®, Slo-bid®) ефективно доповнює терапії пролонгованими формами бронходилататоров, ефективно зменшуючи частоту загострень у деяких людей з більш важкою і стійкою хронічною обструктивною хворобою легенів.

Глюкокортикоїди

Глюкокортикоїди (також звані стероїдами, глюкокортикостероїдами) є класом лікарських засобів з яскраво вираженими протизапальними властивостями. Глюкокортикоїди можуть бути використані у вигляді інгаляційної форми, як таблетований препарат, або як ін’єкція. Інгаляційні глюкокортикоїди (будесонид, флютиказон) обмежені у застосуванні специфічними показаннями і застосовуються за певних порушення бронхіальної прохідності і тяжкості перебігу ХОЗЛ і у вигляді монотерапії неприйнятні. Вони можуть зменшити кількість загострень, але не змінять значень функціональних показників. Ефективно застосовуються в комбінації з бронходилататорамі тривалої дії.


Глюкокортикоїди. використовувані у формі таблеток або ін’єкцій, називають системними глюкокортикоїдами. Вони іноді використовуються для короткострокового застосування, при загостренні ХОЗЛ, але взагалі не використовуються довгостроково з-за високого ризику побічних ефектів і низької ефективності.

Муколітичні засоби

(амброксол, карбоцестеин) при стабільному перебігу ХОЗЛ покращують відкашлювання мокротиння покращуючи самопочуття пацієнта.

Антиоксиданти (ацетилцестеин)

достовірно сприяє зменшенню загострень ХОЗЛ на фоні основної терапії бронходилататорамі і глюкокортикоїдами.

Немедикаментозне лікування ХОЗЛ

 • Категоричний і повна відмова від тютюнопаління .
 • Киснева терапія.
 • Правильне харчування.
 • Реабілітаційні програми.

Киснева терапія

У пацієнтів з прогресуючою хронічною обструктивною хворобою легень можуть бути низькі рівні кисню в крові. Цей стан називається гіпоксемія. Рівень кисню може бути виміряний пристроєм, що надіваються на палець руки (пульсоксиметр) або в аналізі крові (газовий аналіз артеріальної крові). При лікуванні людей з гіпоксемією повинна проводитися тривала терапія ХОЗЛ киснем, що покращує якість і тривалість життя. Киснева терапія обов’язково повинна проводитися в домашніх умовах.

Харчування

Більш ніж 30 % людей з тяжкою хронічною обструктивною хворобою легень не в змозі поїсти досить з-за прояви хвороби (задишка, втома). Ненавмисна втрата ваги, викликана задишкою, зазвичай характерна для пацієнтів з прогресуючим захворюванням і вираженою дихальною недостатністю. Нерегулярне харчування може призвести до недоїдання, яке посилить протягом ХОЗЛ і збільшить ризик розвитку інфекції дихальних шляхів.

З цієї причини, при лікуванні ХОЗЛ показано наступне:


 • Їжте маленькими порціями, але часто, з переважанням поживних продуктів;
 • Їжте їжу, яка вимагає невеликої підготовки;
 • Відпочивайте перед їжею;
 • Введіть у раціон полівітаміни.

Харчові добавки також є гарними джерелами додаткових калорій, тому що вони легко засвоюються і не вимагають ніякої підготовки.

Реабілітаційні програми: з квітня 2014 ми готові запропонувати програми реабілітації в рамках школи для пацієнтів з ХОЗЛ або индивидуальнм тренінгом. Телефонуйте +7 (495) 662-99-24 і записывайтесть!

Легеневі програми реабілітації можуть включати освіта, навчання, курортолікування, як терапія ХОЗЛ, соціальну підтримку покращуючи якість життя і зменшуючи потребу в госпіталізації. Навіть люди з серйозною задишкою можуть отримати вигоду з програми реабілітації.

Ціни на послуги пульмонологічного відділення

Короткий опис статті: захворювання Про хвороби ХОЗЛ, огляд захворювання, симптоми, причини ХОЗЛ, медикаментозне лікування ХОЗЛ хозл, хвороба, Хронічна Обструктивна Хвороба легень, лікування, причини, діагностика, симптоми, пульмонологія

Джерело: Лікування хвороби ХОЗЛ, причини, симптоми, діагноз

Источник: antyseptyky.com

Причини розвитку обструктивної хвороби легень


 • куріння: Переважна більшість страждаючих цією недугою курять, крім того, у курців хвороба лікується набагато складніше
 • шкідливі домішки в повітрі, Наприклад, діоксид сірки
 • генетична схильність
 • професійна діяльність: ХОЗЛ широко поширений серед таких фахівців як, наприклад, шахтарі і обробники металу
 • інфекційні захворювання аденовірусної природи

Причини загострення захворювання

Як правило, хронічна обструктивна хвороба легень загострюється під дією вірусної або бактеріальної інфекції. Вкрай важливо якомога раніше знайти той вірус або бактерію, які «дражнять» ХОЗЛ.

симптоми ХОЗЛ

Симптоми цієї недуги схожі з симптомами багатьох інших хвороб, однак, від них залежить спосіб лікування обструктивної хвороби легень, тому важливо уважно поспостерігати за собою. Отже, до симптомів захворювання відносяться:

 • кашель з виділенням деякої кількості мокротиння
 • задишка, яка може виникати не тільки під час фізичної активності, але і в стані абсолютного спокою
 • збільшення печінки в розмірах і пов’язане з цим відчуття тяжкості в правому підребер’ї
 • набрякання нижніх кінцівок

Іноді спостерігаються легенева недостатність, емфіземи.

Лікування обструктивної хвороби легень засобами народної медицини

Лікування ХОЗЛ за допомогою кореня первоцвіту

З кореня первоцвіту в домашніх умовах можна виготовити чудове відхаркувальний засіб, що представляє собою відвар. Готується цей засіб за таким рецептом:

 1. візьміть 40 грамів коренів первоцвіту
 2. залийте сировину літром води
  потім поставте суміш на вогонь, доведіть до кипіння і поваріть протягом декількох хвилин
 3. далі залиште засіб на деякий час настоюватися
 4. готовий препарат необхідно вживати порціями по три столових ложки тричі на добу під час прийому їжі

Лікування ХОЗЛ за допомогою кори калини

 1. візьміть дві десертні ложечки калини
 2. залийте її 250 мілілітрами крутого окропу і залиште на деякий час настоюватися
 3. отриманий відвар пийте по три столових ложки тричі добу прямо під час прийому їжі

Даний відвар можна застосовувати для лікування спільно з відваром з кори первоцвіту, для цього перед прийомом необхідно змішувати по півтори столових ложки кожного з двох засобів і вживати отриману суміш.

Лікування ХОЗЛ за допомогою пташиного горця

Лікування пташиним горцем хронічної обструктивної хвороби легень вельми ефективно, проте даними способом лікування можна скористатися виключно влітку, оскільки для лікування належить використовувати свіжий сік пташиного горця. Вживайте його в чистому вигляді порціями, що не перевищують 20 крапель за один підхід, тричі на день під час прийому їжі.Лікувальна дія соку посилиться, якщо поєднувати його прийом з прийомом відвару з мати-й-мачухи, рецепт якого описаний нижче.

Лікування ХОЗЛ відваром мати-й-мачухи

 1. візьміть 10 грамів трави мати-й-мачухи
 2. залийте її склянкою окропу і залиште на деякий час настоятися
 3. отриманий лікарський препарат слід пити по 2-3 столових ложки кожні дві години під час неспання

Лікування ХОЗЛ компресом з мати-й-мачухи

Після виготовлення відвару, рецепт якого описаний вище, у Вас залишиться макуха мати-й-мачухи. Його також можна використовувати для лікування Вашого захворювання. Ще не встиг охолонути макуха рівномірно нанесіть на область грудної клітини і полежіть так деякий час.

Лікування ХОЗЛ дивосилом

Для лікування хронічної обструктивної хвороби легень можна також використовувати оман. З нього виготовляють спеціальний відвар наступним чином:

 1. візьміть 20 грамів трави оману
 2. залийте його 250 мілілітрами окропу і додайте в отриману рідину десертну ложечку меду
 3. потім накрийте ємність з відваром кришкою і почекайте, поки він настоїться
 4. даний відвар слід вживати по столовій ложці тричі на день перед прийомом їжі

Мінус цього препарату — його специфічний запах. Якщо Ви його не переносите, Ви можете замість відвару приготувати лікарську настоянку з оману.

 1. візьміть 25 грамів попередньо подрібнених коренів оману
 2. залийте їх ста грамами спирту або горілки
 3. коли засіб настоїться, приймайте його тричі в день по 25 крапель

Лікування ХОЗЛ листям подорожника

Подорожник дуже часто використовується в народній медицині, і в лікуванні ХОЗЛ він також знайшов своє застосування. З великих листя цієї рослини виготовляють відвар.

 1. візьміть 10 грамів листя подорожника
 2. залийте рослина однією склянкою крутого окропу
 3. поставте ємність з відваром в тепле місце і почекайте близько півгодини, поки засіб настоїться
 4. даний відвар слід пити по одній столовій ложці 3-4 рази на добу

Источник: zdravinfo.org

Причини розвитку ХОЗЛ

ХОЗЛ розвивається при поєднанні факторів і провокують агентів зовнішнього середовища.

ХОБЛ: симптоми, лечение, степени, стадии, обострение

Сприятливі фактори

 1. Спадкова схильність. Вже доведено, що вроджений дефіцит деяких ферментів призводить до розвитку ХОЗЛ. Цим пояснюється сімейний анамнез цієї хвороби, а також той факт, що не всі курці, навіть з великим стажем, захворюють.
 2. Стать і вік. Більше страждають від ХОЗЛ чоловіки старше 40 років, однак це можна пояснити і старінням організму, і тривалістю стажу паління. Наводяться дані, що зараз рівень захворюваності серед чоловіків і жінок майже зрівнявся. Причиною цього може бути поширення куріння серед жінок, а також підвищена чутливість жіночого організму до пасивного паління.
 3. Будь-які негативні впливи, які впливають на розвиток органів дихання дитини у внутрішньоутробному періоді і ранньому дитячому віці, підвищують ризик виникнення ХОЗЛ у майбутньому. Саме по собі фізичне недорозвинення також супроводжується зменшенням об’єму легень.
 4. Інфекції. Часті респіраторні інфекції в дитинстві, а також підвищена сприйнятливість до них в більш старшому віці.
 5. Гіперреактивність бронхів. Хоча гіперреактивність бронхів – це основний механізм розвитку бронхіальної астми, цей фактор також вважається фактором ризику ХОЗЛ.

Провокуючі фактори

 • Куріння. 90% всіх страждають на ХОЗЛ – курці. Тому можна з повною впевненістю стверджувати, що куріння – основна причина розвитку цієї хвороби. Цей факт необхідно донести до максимальної кількості людей, так як куріння є і єдиним керованим фактором у профілактиці захворюваності та смертності. Людина не може впливати на свої гени, навряд чи зможе очистити навколишній повітря, але він може кинути палити завжди.ХОБЛ: симптоми, лечение, степени, стадии, обострение
 • Професійні шкідливості: органічна і неорганічна пил, дим, хімічні домішки. Найбільшому ризику піддаються працівники шахт, будівельники (цементний пил), працівники металургійних виробництв, хлопководи, працівники зерносушильних цехів, виробництва паперу. При дії цих несприятливих чинників захворювання ХОЗЛ в рівній мірі схильні як курців, так і некурців.
 • Насиченість навколишнього повітря продуктами згоряння біопалива (деревини, вугілля, гною, соломи). У районах з низькою цивілізацією саме цей фактор веде до захворюваності на ХОЗЛ.
 • Патогенез ХОЗЛ

  Вплив тютюнового диму та інших подразнюючих речовин призводить у схильних осіб до виникнення хронічного запалення в стінках бронхів. Ключовим є ураження дистальних їх відділів (тобто розташованих ближче до легеневій паренхімі та альвеолах).

  В результаті запалення відбувається порушення нормального виділення та відходження слизу, закупорка дрібних бронхів, легко приєднується інфекція, запалення поширюється на підслизовий і м’язовий шари, м’язові клітини гинуть і заміщуються сполучною тканиною (процес ремоделювання бронхів). Одночасно відбувається руйнування паренхіми легеневої тканини, перемичок між альвеолами – розвивається емфізема, тобто гипервоздушность легеневої тканини. Легкі як би роздуваються повітрям, зменшується їх еластичність.

  ХОБЛ: симптоми, лечение, степени, стадии, обострение

  Дрібні бронхи на видиху погано розправляються – повітря насилу виходить з емфизематозной тканини. Порушується нормальний газообмін, так як обсяг вдиху також зменшується. В результаті цього виникає основний симптом всіх хворих ХОЗЛ – задишка, особливо посилюється при рухах, ходьбі.

  Наслідком дихальної недостатності стає хронічна гіпоксія. Страждає від цього весь організм. Тривала гіпоксія призводить до звуження просвіту легеневих судин виникає легенева гіпертензія, яка веде до розширення правих відділів серця (легеневе серце) і приєднання серцевої недостатності.

  Чому ХОЗЛ виділена в окрему нозологію?

  Інформованість про цей термін настільки низька, що більша частина пацієнтів, які вже страждають даним захворюванням, не знають, що вони хворіють на ХОЗЛ. Навіть якщо такий діагноз і виставляється у медичній документації, в побуті як хворих, так і лікарів досі переважають звичні раніше «хронічний бронхіт» і «емфізема».

  ХОБЛ: симптоми, лечение, степени, стадии, обострениеОсновними складовими у розвитку ХОЗЛ дійсно є хронічне запалення та емфізема легенів. Так чому ж тоді ХОЗЛ виділена в окремий діагноз?

  У назві даної нозології ми бачимо основний патологічний процес – хронічна обструкція, тобто звуження просвіту дихальних шляхів. Але процес обструкції присутня і при інших захворюваннях.

  Відміну від ХОЗЛ бронхіальної астми в тому, що при ХОЗЛ обструкція майже або зовсім необоротна. Це підтверджується спирометрическими вимірами із застосуванням бронхолітиків. При бронхіальній астмі після застосування бронхолітиків відбувається поліпшення показників ОФВ1 і ПСВ більше, чим на 15%. Така обструкція трактується як оборотна. При ХОЗЛ ці цифри змінюються незначно.

  Хронічний бронхіт може передувати або супроводжувати ХОЗЛ, але він є самостійним захворюванням з чітко визначеними критеріями (тривалий кашель і гіперсекреція слизу), та й сам термін припускає поразка тільки бронхів. При ХОЗЛ уражаються всі структурні елементи легенів – бронхи, альвеоли, судини, плевра. Не завжди хронічного бронхіту супроводжують обструктивні порушення. З іншого боку, не завжди при ХОЗЛ спостерігається підвищене виділення мокротиння. Тобто, іншими словами, може бути хронічний бронхіт без ХОЗЛ, а ХОЗЛ не зовсім підпадає під визначення бронхіту.

  ХОБЛ: симптоми, лечение, степени, стадии, обострение

  Хронічна обструктивна хвороба легень

  Таким чином, ХОЗЛ зараз – це окремий діагноз, має свої критерії, і ні в якому разі не підміняє собою інші діагнози.

  Діагностичні критерії ХОЗЛ

  Запідозрити ХОЗЛ можна при наявності сполучення всіх або декількох ознак, якщо вони виникають у осіб старше 40 років:

  1. Задишка. Задишка при ХОЗЛ – поступово наростаюча, посилюється при фізичній активності. Саме задишка зазвичай є першим приводом до звернення до лікаря, хоча насправді це означає далеко зайшов і безповоротній патологічний процес.
  2. ХОБЛ: симптоми, лечение, степени, стадии, обострениеКашель. Кашель при ХОЗЛ хронічний, зазвичай з мокротою, але може бути і непродуктивним. Кашель зазвичай з’являється на кілька років раніше задишки, часто недооцінюється пацієнтами, вважається звичайною справою у курців. Однак треба зазначити, що ХОЗЛ може протікати і без кашлю.
  3. Поєднання прогресуючої задишки і кашлю з впливом агресивних факторів: паління, професійних шкідливостей, диму від домашнього пічного опалення. Існує таке поняття, як індекс паління: кількість викурених в день сигарет множиться на 12. При перевищенні цього показника вище 160, пацієнта з упевненістю відносять до групи ризику з ХОЗЛ.
  4. Поєднання симптомів з спадковим анамнезом.
  5. Свистяче дихання і вислуховує хрипи. Цей симптом непостійний і не має такого діагностичного значення, як при бронхіальній астмі.
  6. При підозрі на ХОЗЛ пацієнту проводять спирометрическое обстеження.

  Достовірним підтвердженням ХОЗЛ є спірометричний показник відношення об’єму форсованого видиху за 1 с до форсованої життєвої ємності легенів (ОФВ1/ФЖЕЛ), проведеної через 10-15 хв після застосування бронхолітиків (бета-симпатоміметиків сальбутамолу, беротека або через 35-40 хв після холінолітиків короткої дії –ипратропиума броміду). Значення цього показника <0,7 підтверджує обмеження швидкості повітряного потоку і в поєднанні з підтвердженими факторами ризику є достовірним критерієм діагнозу ХОЗЛ.

  Інші показники спірометрії – пікова швидкість видиху, а також вимірювання ОФВ1 без тесту з бронхолітиками можуть проводитися як скринінгове обстеження, однак не підтверджують діагноз ХОЗЛ.

  З інших методів, що призначаються при ХОЗЛ, крім звичайного клінічного мінімуму, можна відзначити рентгенографію легень, пульсоксиметрию (визначення насиченості крові киснем), дослідження газів крові (гіпоксемія, гіперкапнія), бронхоскопія, КТ грудної клітки, дослідження мокротиння.

  Класифікація ХОЗЛ

  Існує декілька класифікацій за стадіями ХОЗЛ, ступенями тяжкості, клінічними варіантами.

  Класифікація за стадіями враховує виразність симптомів і дані спірометрії:

 • Стадія 0. Група ризику. Вплив несприятливих факторів (куріння). Скарг немає, функція легенів не порушена.
 • Стадія 1. Легкий перебіг ХОЗЛ.
 • Стадія 2. Середньотяжкий перебіг ХОЗЛ.
 • Стадія 3. Важкий перебіг.
 • Стадія 4. Вкрай важкий перебіг.
 • ХОБЛ: симптоми, лечение, степени, стадии, обострение

  В останній доповіді GOLD (2011 р) запропоновано класифікацію за стадіями виключити, залишається класифікація за ступенями тяжкості, заснована на показниках ОФВ1:

  У пацієнтів з ОФВ1/ФЖЕЛ <0,70:

 • GOLD 1: Легка ОФВ1 ≥80% від належного
 • GOLD 2: Середньої тяжкості 50% ≤ ОФВ1 < 80%.
 • GOLD 3: Важка 30% ≤ ОФВ1 < 50%.
 • GOLD 4: Вкрай важка ОФВ1 <30%.
 • Необхідно зазначити, що вираженість симптомів не завжди корелює зі ступенем бронхіальної обструкції. Пацієнтів з легким ступенем обструкції може турбувати досить виражена задишка, і, навпаки, хворі з GOLD 3 і GOLD 4 можуть тривалий час відчувати себе досить задовільно. Для оцінки тяжкості задишки у пацієнтів використовуються спеціальні опитувальники, вираженість симптомів визначається в балах. Необхідно також в оцінці перебігу захворювання орієнтуватися і на частоту загострень, на ризик ускладнень.

  Тому в даному доповіді пропонується на підставі аналізу суб’єктивних симптомів, спирометрических даних і ризику загострень розділяти пацієнтів на клінічні групи — A, B, C, D.

  ХОБЛ: симптоми, лечение, степени, стадии, обострение

  Практичні лікарі виділяють ще клінічні форми ХОЗЛ:

  1. Емфизематозний варіант ХОЗЛ. З скарг у таких хворих переважає задишка. Кашель спостерігаються рідше, мокротиння може не бути. Гіпоксемія, легенева гіпертензія настають пізно. Такі пацієнти, як правило, мають низьку масу тіла, колір шкірних покривів рожево-сірий. Їх називають «рожевими пихтельщиками».
  2. Бронхитический варіант. Такі хворі скаржаться в основному на кашель з мокротою, задишка турбує менше, у них досить швидко розвивається легеневе серце з відповідною картиною серцевої недостатності –синюшністю, набряками. Таких пацієнтів називають «синіми отечниками».

  Поділ на емфизематозний і бронхитический варіанти досить умовно, найчастіше спостерігаються змішані форми.

  У перебігу хвороби виділяють фазу стабільного перебігу і фазу загострення.

  Загострення ХОЗЛ

  Загостренням ХОЗЛ називається стан, що гостро розвивається, коли симптоми захворювання виходять за рамки звичайного його перебігу. Відбувається посилення задишки, кашлю і погіршення загального стану хворого. Звичайна терапія, якою він користувався раніше, не усуває ці симптоми до звичного стану, потребує зміни дози або схеми лікування. Зазвичай при загостренні ХОЗЛ потрібна госпіталізація.

  Діагностика загострень ґрунтується виключно на скаргах, анамнезі, клінічних проявах, а також може підтверджуватися додатковими дослідженнями (спірометрія, загальний аналіз крові, мікроскопія та бактеріологічне дослідження мокротиння, пульсоксиметрія).

  Причинами загострення найчастіше є респіраторні вірусні та бактеріальні інфекції, рідше – інші фактори (вплив шкідливих факторів у навколишньому повітрі). Звичайне ГРЗ у пацієнта з ХОЗЛ – це подія, яка значно знижує функцію легенів, причому повернення до вихідного стану може зайняти тривалий час, або ж стабілізація відбудеться на більш важкого ступеня захворювання.

  Чим частіше трапляються загострення, тим гірший прогноз захворювання і вище ризик ускладнень.

  Ускладнення ХОЗЛ

  Внаслідок того, що пацієнти з ХОЗЛ перебувають у стані постійної гіпоксії, у них часто розвиваються такі ускладнення:

 • Гостра і хронічна дихальна недостатність.
 • ХОБЛ: симптоми, лечение, степени, стадии, обострениеПневмонії.
 • Серцево-судинні ускладнення. Тут потрібно відзначити як формування хронічного легеневого серця, так і поява або посилення ІХС, атеросклерозу, артеріальної гіпертензії.
 • Остеопороз.
 • Дистрофія м’язів.
 • Метаболічний синдром.
 • Депресія.
 • Рак легені.
 • Спонтанний пнемоторакс.
 • Лікування ХОЗЛ

  Основні принципи лікувальних і профілактичних заходів при ХОЗЛ:

  1. Відмова від куріння. На перший погляд простий, але найбільш труднореализуемий момент.
  2. Фармакотерапія. Ранній початок базисного медикаментозного лікування дозволяє значно поліпшити якість життя пацієнта, зменшити ризик загострень і збільшити тривалість життя.
  3. Схему лікарської терапії слід підбирати індивідуально з урахуванням тяжкості перебігу, прихильності пацієнта до тривалого лікування, доступності та вартості лікарських препаратів для кожного конкретного хворого.
  4. Слід пропонувати хворим з ХОЗЛ щеплення проти грипу і пневмококової інфекції.
  5. Доведений позитивний ефект фізичної реабілітації (тренувань). Даний метод знаходиться на стадії розробки, поки що не існує ефективних терапевтичних програм. Найпростіший спосіб, який можна запропонувати пацієнтові – щоденна ходьба протягом 20 хвилин.
  6. У разі тяжкого перебігу захворювання з вираженою дихальною недостатністю тривала інгаляція киснем як засіб паліативної допомоги дозволяє поліпшити стан хворого і продовжити життя.

  ХОБЛ: симптоми, лечение, степени, стадии, обострение

  Відмова від куріння

  Доведено, що відмова від куріння тютюну має значний вплив на перебіг і прогноз ХОЗЛ. Незважаючи на те, що хронічний запальний процес вважається необоротним, припинення паління уповільнює його прогресування, особливо на ранніх стадіях захворювання.

  Тютюнова залежність – серйозна проблема, яка вимагає великих витрат часу і сил не тільки самого пацієнта, але і медиків, а також родичів. Проводилося спеціальне тривале дослідження з групою курців, в якому пропонувалися різні заходи, спрямовані на боротьбу з цією залежністю (бесіди, переконання, практичні поради, психологічна підтримка, наочна агітація). При таких витратах уваги і часу вдалося домогтися відмови від куріння у 25% пацієнтів. Причому чим довше і частіше проводяться бесіди, тим більша ймовірність їх ефективності.

  ХОБЛ: симптоми, лечение, степени, стадии, обострениеАнтитютюнові програми стають загальнодержавними завданнями. Настала необхідність не тільки пропаганди здорового способу життя, але і законодавчо закріпленого покарання за куріння в громадських місцях. Це допоможе обмежити шкоду хоча б від пасивного куріння. Особливо шкідливий тютюновий дим для вагітних жінок (як активне, так і пасивне куріння) і дітям.

  У частини пацієнтів тютюнова залежність схожа на наркотичну, і проведення бесід у цьому випадку буде недостатньо.

  Крім агітації існують також медикаментозні способи боротьби з курінням. Це никотинзамещающие таблетки, спреї, жувальні гумки, нашкірні пластирі. Доведена такжееффективность деяких антидепресантів (бупропіону, нортриптиліну) у формуванні тривалого відмови від куріння.

  Колишнім курцем може вважатися людина, що не палить більше 6 місяців.

  Фармакотерапія ХОЗЛ

  Лікарська терапія ХОЗЛ спрямована на усунення симптомів, запобігання загострень і уповільнення прогресування хронічного запалення. Повністю зупинити чи вилікувати деструктивні процеси в легенях існуючими на сьогоднішній день ліками неможливо.

  Основні препарати, які застосовуються для лікування ХОЗЛ:

 • ХОБЛ: симптоми, лечение, степени, стадии, обострениеБронхолітики.
 • Кортикостероїдні гормони.
 • Відхаркувальні.
 • Інгібітори фосфодіестерази-4.
 • Імуномодулятори.
 • Бронхолітики

  Бронхолітики, що застосовуються для лікування ХОЗЛ, розслаблюють гладкі м’язи бронхів, тим самим розширюють їх просвіт і полегшують проходження повітря на видиху. Доведено, що всі бронхолітики підвищують переносимість фізичних навантажень.

  До бронхорасширяющим препаратів належать:

  1. Бета-стимулятори короткої дії (сальбутамол, фенотерол).
  2. Бета-стимулятори тривалої дії (сальмотерол, формотерол).
  3. Холінолітики короткої дії (іпратропію бромід – атровент).
  4. Холінолітики тривалої дії (тіотропію бромід – спирива).
  5. Ксантини (еуфілін, теофілін).

  Майже всі існуючі бронхолітики застосовуються в інгаляційної формі, що є кращим способом, чим прийом всередину. Є різні різновиди інгаляторів (дозований аерозоль, порошкові інгалятори, інгалятори, що активуються вдихом, рідкі форми для небулайзерних інгаляцій). У тяжких хворих, а також у хворих з інтелектуальними порушеннями краще проводити інгаляції через небулайзер.

  Дана група препаратів є основною в лікуванні ХОЗЛ, застосовується на всіх стадіях захворювання як монотерапія або (частіше) в комбінації з іншими засобами. Для постійної терапії переважніше використання бронхолітиків тривалої дії. Якщо необхідно призначення короткодействующих бронхолітиків, перевагу надають комбінації фенотерола та іпратропію броміду (беродуал).

  Ксантини (еуфілін, теофілін) застосовуються у вигляді таблеток та ін’єкцій, мають багато побічних дій, для тривалого лікування не рекомендовані.

  ХОБЛ: симптоми, лечение, степени, стадии, обострение

  Глюкокортикостероидние гормони (ГКС)

  ГКС є потужним протизапальним засобом. Застосовуються у хворих з тяжкою та вкрай тяжким ступенем, а також призначаються короткими курсами при загостреннях в среднетяжелой стадії.

  Найкраща форма застосування – це інгаляційні ГЛЮКОКОРТИКОСТЕРОЇДИ (беклометазон, флутиказон, будесонид). Застосування таких форм ГКС мінімізує ризик системних побічних ефектів даної групи препаратів, які неминуче виникають при прийомі їх всередину.

  Монотерапія ГКС не рекомендована хворим ХОЗЛ, частіше їх призначають у комбінації з бета-агоністами тривалої дії. Основні комбіновані препарати : формотерол +будесонид (симбикорт), салмотерол + флутиказон (серетид).

  При важкому перебігу, а також у період загострення можуть призначатися системні ГКС –преднізолон, дексаметазон, кеналог. Тривала терапія даними засобами чревата розвитком тяжких побічних ефектів (ерозивно-виразкові ураження ШКТ, синдром Іценко-Кушинга, стероїдний діабет, остеопороз та інші).

  Бронхолітики і ГКС (а частіше їх поєднання) – це основні найбільш доступні засоби, які призначаються при ХОЗЛ. Схему лікування, дози та комбінації лікар підбирає індивідуально для кожного хворого. У виборі лікування має значення не тільки рекомендовані GOLD схеми для різних клінічних груп, але і соціальний статус пацієнта, вартість ліків і доступність його для конкретного хворого, здатність до навчання, мотивація.

  Інші препарати, що застосовуються при ХОЗЛ

  ХОБЛ: симптоми, лечение, степени, стадии, обострениеМуколітики (розріджують мокротиння засоби) призначаються при наявності в’язкого, труднооткашливаемой мокротиння.

  Інгібітор фосфодіестерази-4 рофлумиласт (Даксас) — відносно новий препарат. Має пролонговану протизапальну дію, є свого роду альтернативою ГКС. Застосовується в таблетках по 500 мг 1 раз на день у пацієнтів з тяжкою та вкрай тяжким ступенем ХОЗЛ. Доведена його висока ефективність, але застосування обмежене через високу вартість препарату, а також досить високого відсотка виникнення побічних дій (нудота, блювання, діарея, головний біль).

  Є дослідження, що препарат фенспірид (Ереспал) володіє протизапальним ефектом, подібним ГКС, і також може бути рекомендований таким хворим.

  З фізіотерапевтичних методів лікування поширення одержує метод интрапульмональной перкуссионной вентиляції легенів: спеціальний апарат генерує дрібні обсяги повітря, які подаються легкі швидкими поштовхами. Від такого пневмомасажу відбувається розправлення спавшихся бронхів і поліпшення вентиляції легенів.

  Лікування загострення ХОЗЛ

  Мета лікування загострень – це максимально можливе купірування поточного загострення та запобігання виникненню їх у майбутньому. В залежності від тяжкості, лікування загострень можна проводити амбулаторно або в стаціонарі.

  ХОБЛ: симптоми, лечение, степени, стадии, обострение

  Основні принципи лікування загострень:

 • Необхідно правильно оцінити тяжкість стану хворого, виключити ускладнення, які можуть маскуватися під загострення ХОЗЛ, і вчасно направити на госпіталізацію при життєзагрожуючих ситуаціях.
 • При загостренні захворювання застосування короткодействующих бронхолітиків краще длительнодействующим. Дози і частота прийому, як правило, збільшуються порівняно із звичайними. Бажано використовувати спейсери або небулайзери, особливо у важких хворих.
 • При недостатньому ефекті бронхолітиків, додається внутрішньовенне введення еуфіліну.
 • Якщо раніше застосовувалася монотерапія, використовується комбінація бета-стимуляторів з холінолітиками (також короткої дії).
 • При наявності симптомів бактеріального запалення (першою ознакою якого є поява гнійного мокротиння), призначаються антибіотики широкого спектру дії.
 • Підключення внутрішньовенного або перорального введення глюкокортикостероїдів. Альтернативою системного застосування ГКС вважається інгаляції пульмикорта через небулайзер по 2 мг двічі на день після інгаляцій беродуала.
 • Дозована оксигенотерапія при лікуванні пацієнтів у стаціонарі через носові катетери або маску Вентурі. Вміст кисню у вдихуваній суміші – 24-28 %.
 • Інші заходи – підтримання водного балансу, антикоагулянти, лікування супутніх захворювань.
 • Догляд за хворими з тяжким ступенем ХОЗЛ

  Як вже було сказано, ХОЗЛ – захворювання неухильно прогресує і неминуче призводить до розвитку дихальної недостатності. Швидкість цього процесу залежить від багато чого: відмови пацієнта від куріння, прихильності до лікування, матеріальних можливостей пацієнта, його мнестичних здібностей, доступності медичної допомоги. Починаючи з среднетяжелой ступеня ХОЗЛ, пацієнти направляються на МСЕК для отримання групи інвалідності.

  ХОБЛ: симптоми, лечение, степени, стадии, обострение

  Хворий з ХОЗЛ

  При вкрай важкого ступеня дихальної недостатності хворий не може виконувати навіть звичайну побутову навантаження, іноді не може зробити навіть декількох кроків. Такі хворі потребують постійного стороннього догляду. Інгаляції важким хворим проводяться тільки за допомогою небулайзера. Значно полегшує стан багатогодинна малопоточная киснева терапія (більше 15 годин на добу).

  Для цих цілей розроблені спеціальні портативні кисневі концентратори. Вони не вимагають заправки чистим киснем, а концентрують кисень прямо з повітря. Киснева терапія збільшує тривалість життя таких пацієнтів.

  Профілактика ХОЗЛ

  ХОБЛ: симптоми, лечение, степени, стадии, обострениеХОЗЛ – предотвратимое захворювання. Важливо, що рівень профілактики ХОЗЛ дуже мало залежить від медиків. Основні заходи повинен робити або сама людина (відмова від куріння) або держава (антитютюнові закони, поліпшення екології, пропаганда та стимулювання здорового способу життя). Доведено, що профілактика ХОЗЛ економічно вигідна за рахунок зменшення захворюваності та зниження інвалідизації працездатного населення.

  Відео: ХОЗЛ у програмі «Жити здорово»

  Источник: diagnoz03.in.ua


  Leave a Comment

  Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

  Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте как обрабатываются ваши данные комментариев.